Biuro-on

Współpraca z Nami to oszczędność czasu i pieniędzy - sprawdź Nas

Picture

Kolejki w urzędach? Zawiłe  i czasochłonne procedury? Pracownik na urlopie? Nie martw się. Nasze usługi są proste, nie zajmujące Twojego czasu bo wszystko możesz załatwić ON line lub przez telefon. Oszczędź sobie zmartwień.

time

Firmy unikają wpisów do KRS

26.08.2014r.

Niemal połowa przedsiębiorstw zobligowanych do składania sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym lekceważy ten obowiązek, alarmuje „Puls Biznesu”.
Dzieje się tak czasem z niewiedzy lub oszczędności, a czasem po to, by nie odkrywać kart przed konkurencją. Sądy też nie traktują przepisów restrykcyjnie. Nie mają ludzi, ani narzędzi do ich egzekwowania. Dlatego kary, choć mogą być dotkliwe, zdarzają się sporadycznie.
Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w 2013 r. sprawozdanie w KRS złożyło 154,6 tys. podmiotów, czyli zaledwie 57,9 proc. wszystkich, które miały taki obowiązek. Pozostałe 42,1 proc. łamie prawo, przy czym istnieje grupa firm, które czynią to absolutnie świadomie, nie chcąc odkrywać danych przed konkurencją.
Teoretycznie za niezłożenie sprawozdania można nawet iść do więzienia, a przynajmniej dostać grzywnę w wysokości 5 tys. zł. W praktyce nie istnieje żadne systemowe rozwiązanie weryfikowania, które podmioty wywiązały się z obowiązku sprawozdawczego i wobec których wszcząć postępowanie przymuszające.