Biuro-on

Współpraca z Nami to oszczędność czasu i pieniędzy - sprawdź Nas

Picture

Kolejki w urzędach? Zawiłe  i czasochłonne procedury? Pracownik na urlopie? Nie martw się. Nasze usługi są proste, nie zajmujące Twojego czasu bo wszystko możesz załatwić ON line lub przez telefon. Oszczędź sobie zmartwień.

time

Niepewne lokaty bankowe

7.03.2016r.

 

Banki od zawsze były traktowane jako ostoja bezpieczeństwa. To w końcu instytucje, w których pieniądze mają mieć zapewnioną lepszą ochronę niż w naszych domach. Ostatnie bankructwa SKOK-ów każą się jednak dobrze zastanowić, czy owo bezpieczeństwo nie jest tylko zwykłym chwytem marketingowym…

 

Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że banków nie wolno traktować jako instytucji w 100% pewnych. Upadłość SK Banku, czyli największego banku spółdzielczego w Polsce, a także licznych SKOK-ów mogą być tylko zwiastunem nadchodzących problemów sektora finansowego. Lawinę bankructw rozpoczął SKOK Wspólnota z prawie 900 mln zł w depozytach. Później dołączyły SKOK Wołomin (2,6 miliarda złotych depozytów) oraz SKOK Kujawiak z 190 milionami zł depozytów. Owe 170 tys. klientów i prawie 4 miliardy złotych to jednak nie wszystko, bo w kolejce do ogłoszenia upadłości stoją następne instytucje. Czy to oznacza, że jako klienci powinniśmy stracić zaufanie do banków i znowu zacząć chować pieniądze pod łóżkiem?

 

Czy jest się czego bać?

 

Dla posiadacza konta bankowego, konta oszczędnościowego lub lokaty najważniejsze – obok zysku – jest bezpieczeństwo zgromadzonych pieniędzy. Jak ma się on jednak zachować, jeśli co chwilę dowiaduje się z telewizji i prasy, że obracające miliardami złotych SKOK-i ogłaszają upadłość? Czy ma się obawiać o swoje oszczędności? Czy jego kapitał, przechowywany w bankach i kasach spółdzielczych, jest w jakiś sposób chroniony?

 

Odpowiedź na te wątpliwości jest jedna: środki finansowe przechowywane na rachunkach osobistych oraz lokatach są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Co to oznacza w praktyce? Ochrona Bankowego Funduszu Gwarancyjnego polega na tym, że w razie bankructwa banku czy SKOK-u, w którym przechowujemy swoje pieniądze, możemy liczyć na ich pełne odzyskanie do kwoty równowartej 100 tys. euro (jest to limit przypadający na jednego klienta w każdym banku). Innymi słowy – do tej sumy, która obecnie w przeliczeniu na złotówki wynosi ok 438 tys., jesteśmy w 100% chronieni.

 

Najgorzej mają… bogacze

 

Powyższe wyjaśnienie powinno od razu uspokoić większość Polaków. Jeśli na naszym koncie zdeponowane jest 20 tys. zł czy nawet 100 tys. zł, to nie musimy się obawiać ryzyka utraty oszczędności. Nawet jeśli nasz bank ogłosi upadłość, to i tak odzyskamy pieniądze (wraz z wypracowanymi na dany moment odsetkami). Ochrona Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nie jest jednak lekarstwem dla osób posiadających znacznie większy kapitał. Jeśli ktoś przykładowo założył lokatę na 1 milion złotych w SK Banku, SKOK-u Wspólnota czy SKOK-u Wołomin, to niestety dużej części środków może nie odzyskać. Jak widać „spore” oszczędności nie są tylko powodem do dumy i radości, ale również swoistym utrapieniem. Czy majętni klienci kas i banków nie mają jednak żadnego sposobu, aby uniknąć tak dużych strat?

 

Co zrobić, by nie stracić?

 

Ustaliliśmy już, że osoba, która zdeponowała powiedzmy 700 tys. zł w zbankrutowanym SK Banku lub SKOK-u Kujawiak, może liczyć na odzyskanie z BFG  kwoty około 438 tys. zł (w zależności od zastosowanego kursu euro). To jednak i tak oznacza, że prawie połowa oszczędności życia przepada z kretesem. Jak więc zabezpieczyć się na taką ewentualność? Najlepiej wybrać jedną z trzech metod ochrony.

 

Podstawowe zasady dywersyfikacji portfela

 

Jeśli zależy nam na zapewnieniu bezpieczeństwa całości naszych oszczędności, to najlepszym rozwiązaniem jest rozlokowanie ich w różnych bankach – w każdym do kwoty nieprzekraczającej limitu gwarancji BFG. Możemy dla przykładu podzielić majątek na dwie równe części, np. po 350 tys. zł, składając je na depozytach w dwóch bankach. W razie najczarniejszego scenariusza, czyli upadku obu instytucji, i tak odzyskamy całość wkładu. Kapitał można w analogiczny sposób dzielić na dowolne części, przekazując na konta w wielu bankach czy SKOK-ach.

 

Fundusze inwestycyjne z gwarancjami

 

Depozyty bankowe to jednak nie jedyny sposób ochrony pokaźnych oszczędności. Możemy o nie zadbać również z pomocą rozmaitych instrumentów finansowych, jak choćby jednostki uczestnictwa w funduszach rynku pieniężnego z gwarancją 100% ochrony kapitału. Skorzystanie z takich ofert jest korzystne z dwóch powodów. Po pierwsze – środki zgromadzone w takim funduszu nie są wliczane do masy upadłościowej ani banku depozytariusza, ani tym bardziej samego funduszu. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej tyle, że w razie problemów finansowych funduszu nasz kapitał (uwaga! dotyczy to tylko kapitału, bez odsetek) są chronione w całości. Po drugie – fundusze inwestycyjne są sposobem na walkę z inflacją, czyli cichym wrogiem naszych oszczędności.

 

Inflacja to podstawowe pojęcie ekonomii określające zmiany cen usług i towarów w czasie. Jej dodatni wskaźnik oznacza tyle, że musimy płacić za te same usługi więcej. Dlaczego inflacja jest wrogiem deponentów? Odpowiedź jest prosta: zmniejsza siłę nabywczą pieniędzy. Innymi słowy, jeśli mamy na koncie 1000 zł, to przy inflacji na poziomie 2,5% „tracimy” 25 zł. Aby zaradzić inflacji, warto wybrać fundusze inwestycyjne oferujące jak najwyższą stopę zysku. Jeżeli wybrany przez nas instrument finansowy zapewnia nam np. 4% dochodu, to przy uwzględnieniu inflacji jesteśmy 1,5% (czyli 15 zł) do przodu. Oczywiście na rynku możemy znaleźć fundusze i instrumenty oferujące wyższe zyski, co automatycznie przynosi nam większe korzyści, ale pamiętajmy, że zyski te są jedynie prognozowane, a każdy rodzaj inwestowania jest związany z ryzykiem.

 

Bezpieczne obligacje skarbowe

 

Sposobem na bezpieczne pomnożenie oszczędności są obligacje skarbowe. Jest to rozwiązanie, które nie bez kozery uchodzi za najbezpieczniejszą formę inwestowania na świecie. Kupując obligacje Skarbu Państwa, minimalizujemy ryzyko nieodzyskania pieniędzy wskutek upadłości instytucji, której powierzyliśmy nasz kapitał. W obecnych warunkach rynkowych bankructwo kraju jest mało prawdopodobne, co oznacza dla posiadacza obligacji dużą pewność, że jego pieniądze są dobrze chronione.

 

Obligacje to świetny pomysł na ulokowanie naszej nadwyżki pieniężnej. Możemy wybierać spośród różnych opcji, począwszy od 2-letnich obligacji (zysk 2% w skali roku), poprzez 4-letnie (zysk 2,3% w skali roku), na 10-letnich (zysk 2,5% w skali roku) kończąc. Obligacje są gwarancją bezpieczeństwa, za które jednak trzeba płacić – stosunkowo niskim zyskiem. Z tego też powodu ten instrument finansowy pełni przede wszystkim funkcję zabezpieczającą kapitał.

 

Nie ma się czego obawiać!

 

Reasumując, pomimo niepokojących doniesień medialnych klienci z mniejszymi i większymi oszczędnościami mogą spać spokojnie – Bankowy Fundusz Gwarancyjny czuwa nad ich bezpieczeństwem. Na tych z nieco grubszymi portfelami czeka zaś szeroka paleta instrumentów finansowych, z których pomocą mogą skutecznie zabezpieczyć całość swojego kapitału.

 

 

 

źródło: biznes.onet