Dopłaty unijne nie dla każdego rolnika
11.03.2016r.
Do tej pory można było otrzymać dofinansowanie na działalność rolniczą prowadzoną na gruncie użytkowanym bez umów. W czwartek Senat przyjął nowelizację, która położy kres wyłudzeniom, do których dochodziło z tego powodu. Ustawa wejdzie w życie już 15 marca.
Od teraz o dopłaty bezpośrednie do dzierżawionych gruntów będzie mógł się ubiegać wyłącznie rolnik, który posiada do nich tytuł prawny. Dzięki temu ukrócone zostaną wyłudzenia dopłat do bezprawnie użytkowanej ziemi skarbu państwa – tak zakładają autorzy nowelizacji do ustawy o dopłatach bezpośrednich, którą Senat przyjął bez poprawek w czwartek. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 64 senatorów, a 25 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
200 mln zł strat
Zgodnie z unijnymi przepisami dopłaty bezpośrednie przysługują osobie, która prowadzi działalność rolniczą. Problem w tym, że unijne prawo nie reguluje, czy ubiegający się o dopłatę musi posiadać tytuł prawny do gruntów, na których działa. A to stwarza pole do nadużyć: o dopłaty ubiegają się osoby, które użytkują cudzą ziemię – czasem robią to za ich wiedzą, często jednak nielegalnie. Sprawa dotyczy m.in. korzystania z gruntów należących do zasobu własności rolnej skarbu państwa.
Według danych Agencji Nieruchomości Rolnych powierzchnia zajęta przez bezumownych użytkowników z końcem września 2015 r. wynosiła blisko 3,3 tys. ha (ok. 1 tys. przypadków). Odnotowano także ponad 200 przypadków odmowy wydania nieruchomości już po rozwiązaniu umowy dzierżawy (w sumie ok. 9 tys. hektarów).
Umowa musi być
Na mocy nowych przepisów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do której składane są wnioski o dopłaty bezpośrednie do działek dzierżawionych od państwa, będzie od teraz żądała oświadczenia o posiadaniu tytułu do ich użytkowania. W przypadku, gdy okaże się ono nieprawdziwe, składający je zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Resort rolnictwa przygotował już stosowne rozporządzenie określające wzór takiego oświadczenia. Ustawa ma wejść w życie już 15 marca br., tj. w pierwszym dniu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Szacuje się, że od 2004 r. straty związane z dopłatami dla rolników bezumownie korzystających z gruntów należących do skarbu państwa mogą sięgać ok. 200 mln zł.
źródło: wyborcza.biz